Turecki Kaukaz

Z powodu problemów zdrowotnych i logistycznych na świecie nie udało mi się w tym roku wyjechać w szczególnie wysokie góry. Pierwsze dni kalendarzowego lata postawnowiłem spędzić na trekingowym pięciotysięczniku Ararat.
Ten wulkan stanowi symbol Armenii i jest głęboko zakorzeniony w kulturze i tradycji tego kraju. Obecnie jednak jest położony we wschodniej Turcji. Ormianie uważają że tylko przejściowo tereny te zostały im odebrane. Ze względu na zaszłości historyczne i ludobójstwo Ormian w 1915 roku oraz zmilitaryzowanie regionu w okresie zimnej wojny jest to strefa wymagająca specjalnego pozwolenia władz tureckich na wejście. Jest ono wydawane tylko zorganizowanym grupom pod opieką certyfikowanych przewodników Tureckiej Federacji Alpinistycznej.
Wejście na wulkan rozpoczyna się w miasteczku Doğubayazıt. Nasz pojazd nie jest zatrzmywany po drodze do kontroli, mimo że na głównych drogach można spotkać posterunki wojskowe.
Dalej polnymi drogami bus dostarcza naszą grupę do podnóża góry na wysokości 2200 m. Stąd, w upalnym słońcu, udajemy się przez stepowo-pustynny teren łagodnie pnącą się ścieżką do obozu pierwszego na 3200 m. Spędzamy tam pierwszą noc.
 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *