Ala Archa – aklimatyzacja na Piku Ucitela

Z początkiem lipca wyruszyłem do Azji centralnej. Moim pierwszym przystankiem był Kirgistan. Udałem się do Parku Narodowego Ala Archa nieopodal stolicy kraju, Biszkeku. Miałem okazję tam gościć we wrześniu 2018 roku (link) Znając już teren moim celem była preaklimatyzacja przed następnym, bardziej wymagającym etapem ekspedycji w góry Pamiru.

Zaraz po wylądowaniu w mieście zaopatrzyłem się w zapas jedzenia na 2 tygodnie i wyruszyłem do Ala Archy. Pierwsze dni spędzałem przyzwyczajając się do wysokości 3300 m na płatnym polu namiotowym (50 COM na dobę) obok schroniska Racek. W przerwach miedzy opadami deszczu udawałem się na krotkie spacery. Spotkałem zaskakująco wielu turystów z Czech i Polski poza licznie odwiedzającymi Kirgistan Turkami i Rosjanami. Pozdrawiam Piotra i dziekuję za motywację do zwiedzania okolicy.

Wkrótce nadeszła poprawa pogody i przeniosłem swój namiot na przełęcz pod Pikiem Ucitela. Przez kolejne 5 dni mieszkałem na wysokości 4450 m podziwiając panoramę okolicznych szczytów. W połowie lipca powróciłem do Biszkeku.  

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *