Park Narodowy Ala Archa

Ala-archa to jakby lokalne Alpy w Kirgistanie, zaledwie godzine drogi od stolicy kraju Biszkeku. Można tam znaleźć zimą i latem szczyty o zróżnicowanym poziomie trudności. Jest to popularne miejsce wśród wielu alpinistów w centralnej Azjii, którzy często odwiedzają to miejsce by szlifować swoje umiejętności.

Jednym z głównych miejsc gdzie można się zatrzymać jest Racek Camp. Nazwa pochodzi od rosyjskiego alpinisty Vladimira Racka, który w latach 1930-1970 badał góry centralnej Azjii i szkolił alpinistów.

 

Do obozu na 3300 m prowadzi ścieżka z parkingu na 2200 m. W obozie znajduje się chata oferująca nocleg z wyżywieniem i usługi lokalnych przewodników, kursy wspinaczkowe oraz pole namiotowe.

Spędziłem tam 3 dni i wszedłem na najłatwiejszy w rejonie Pik Ucitela 4535 m. We wspinaczce towarzyszyło mi 2 rosjan z Nowosybirska – Siergiej i Anton. Trasa nie wymaga specjalnego sprzętu poza rakami w górnej części. Z obozu ścieżka prowadzi wśród traw i piargów do skalnej grani, której grzbietem dostajemy się na szczyt. Szlak oznaczony jest kopczykami kamieni a samo wejście to kilka godzin.

Krótki film z wejścia. Napewno jeszcze tam wrócę.

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *