Lazova Stovka

6 dni po bratysławskim maratonie ponownie stanąłem na starcie zawodów, choć tym razem na nieco dłuższym dystansie 😉

Lazova Stovka to ultramaraton w północno-zachodniej Słowacji w Białych Karpatach. Trasa liczy 114 km i ponad 3600 m przewyższeń. Prognozy pogody zapowiadały ochłodzenie na 6-10 stopni, przygotowałem więc lekką bluzę z długim rękawem zamiast t-shirtu.

W tegorocznej, 12 edycji tego biegu, wystartowało około 360 osób. W sobotni poranek o 6 rano w strugach deszczu wyruszyliśmy z miasteczka Vrbove. Lubię chłodniejsze warunki, choć tym razem aura zaskoczyła wszystkich. Wraz z dalszymi kilometrami i zyskiwaniem wysokości opady przerodziły się w deszcz ze śniegiem, a lasy spowiła mgła. Niespodziewanie niska temperatura, wiatr i mokre ubrania odbierały mi siły. Zazwyczaj po pierwszej godzinie wpadam w swój rytm, jednak tym razem tak się nie stało.

Po 4,5 h docieram do jedynego punktu z dropbagiem na 48 km. Tam na dłuższej przerwie udaje mi się ogrzać. Zmieniam skarpety na suche – choć tylko chwilowo oraz zakładam rękawiczki. Kilka kanapek z nutellą daje mi energię na dalszą drogę. Czeka mnie strome 500 m podejście na Javornik. Zbiegając z niego tracę we mgle orientację i nie zauważam niepozornego odbicia na niebieski szlak. Po kilkuset metrach sprawdzam GPS i widzę mój błąd. Mozolnie wracam pod górę na właściwą trasę. Dalsze kilometry wiodą leśnymi ścieżkami wzdłuż granicy Czesko-Słowackiej. Popołudnie ponownie przynosi opady śniegu na podejściu na Velką Javorinę (970 m n.p.m. ). Czuje się zaskakująco dobrze pomimo przebycia większości trasy.

Niestety około 90 km zaczynają mnie boleć kostki od agresywnych zbiegów po kamieniach i pęcherze na palcach. Jestem zmuszony zwolnić i dalszą drogę pokonuję szybkim marszem.

Do celu docieram w 16:03:26, co daje mi 63 miejsce na 267 osób, które ukończyły ultrę w limicie 31 godzin. Jest to dobra prognoza przed dłuższymi ultramaratonami w czerwcu.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *