Kurs pierwszej pomocy

Po kilkuletniej przerwie i z powodu wydarzeń na ostatniej ekspedycji postanowiłem ponownie przeszkolić się z pierwszej pomocy. Wybrałem weekendowy kurs organizowany przez słowacki GOPR- Horska Sluzba.

Sam kurs odbywał się w dolinie Vratnej w Małej Fatrze w jednym z oddziałów tej organizacji. Koszt to 110 EUR co obejmuje 2 dni szkolenia wraz z zakwaterowaniem i wyżywieniem.

Kurs rozpoczął się w piątek wieczorem zajęciami teoretycznymi. Sobota obejmowała cały dzień praktycznych zajęć w 4 grupach obejmujacych praktyczne zagadnienia pierwszej pomocy, transport poszkodowanego oraz ewakuacja wspinacza w ścianie. Cierpliwi ratownicy starali się dokładnie wyjaśnić zagadnienia w przystępnej formie i odpowiadali na pytania. Wieczór to ponownie zajęcia teoretyczne i późniejsza integracja i wymiana doświadczeń w mniej formalnej formie.

Niedziela to „egzamin” – 8 zainscenizowanych sytuacji w małych grupach i okazja do użycia nowonabytej wiedzy. W przypadku popełnionych pomyłek ich wskazanie i omówienie prawidłowego działania.

Szczerze polecam ten kurs każdemu, wspaniali, zaangażowani ludzie i jakże ważne umiejętności – nie tylko dla alpinistów.

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *