Uwięzieni w BC

Obóz bazowy Południowy Inylchek położony jest na wysokości 4000 m na skrzyżowaniu lodowców Zvezdochka z Piku Pobedy oraz Południowy Inylchek biegnącego od piku Khan Tengri. Ze względu na położenie w paśmie górskim Tien Shan obóz bazowy i pobliskie góry narażony jest na nagłe zmiany pogody. Od wschodu w Chinach pustynia Taklamakan, od północy kazachskie stepy a od zachodu ogromne, niczym morze, jezioro Issyk-Kul co powoduje duże ruchy mas powietrza.

Będzie on naszym domem przez najbliższe kilka tygodni. Zostaliśmy zakwaterowani w dwuosobowych namiotach agencji Ak-Sai Travel. W naszym pakiecie usług jest również pełne wyżywienie – 3 posiłki dziennie serwowane w dużym namiocie – stołówce, gdy jesteśmy „na dole”. Z obozu korzystają nie tylko alpiniści lecz również grupy pieszych turystów, którzy przychodzą tu jako tygodniowy trekking pokonując 80 km wzdłuż lodowca.

Wkrótce po naszym przybyciu pogoda popsuła się na ponad tydzień więziąc nas w BC. Zachmurzenie, wiatr i codzienne popołudniowe opady uniemożliwiły loty śmigłowca dostarczającego zapasy żywności i zwożącego ludzi na dół. Było to szczególnie uciążliwe dla trekkingowych turystów o wiele bardziej ograniczonych terminami urlopu i powrotnymi biletami lotniczymi.

Na pytania o prognozy pogody zwykliśmy odpowiadać z wisielczym humorem – prognoza taka jak zawsze – słoneczny śnieg !

Jak żartobliwie zauważył nasz nowy znajomy Jura – jesteśmy jak w łodzi podwodnej – nigdzie nie możemy się ruszyć. Od żółtego koloru namiotów w bazie piosenką tygodnia został przebój Beatles – Yellow Submarine

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *