Południowa droga na Khan Tengri (droga Progrebietskiego)

Najpopularniejsza, klasyczna południowa droga na Khan Tengri na terytorium Kirgistanu nosi imię Progrebietskiego  i jest wyceniona na 5A w rosyjskiej skali trudności.

Zaczyna się w obozie na lodowcu Południowy Inylchek i z początku prowadzi kamienistą moreną, a następnie poprzez lodowiec do podstawy skał Piku Czapajewa gdzie znajduje się obóz pierwszy C1 na wysokości 4200 m. Jest to krótki odcinek do pokonania w 3-4 h.

Kolejny etap jest niebezpieczny ze względu na ukształtowanie terenu. Droga prowadzi do góry nachylonym, poprzecinanym szczelinami lodowcem do obozu drugiego C2 na wysokości 5200 m. Przypomina to kanion zwężający się ku górze,  otoczony z jednej strony przez strome ściany piku Czapajewa a z drugiej stoki Khan Tengri. Tworzy to bardzo duże niebezpieczeństwo lawin i spadających kamieni, szczególnie w newralgicznym zwężeniu, zwanym butelką, na wysokości około 4900 m gdzie trasa jest zbyt wąska by umożliwić ucieczkę z toru spadających obiektów. Z tego powodu ten odcinek pokonywany jest w nocy i wczesnym ranek zanim promienie słońca rozgrzeją okoliczne stoki przyczyniając się do wyzwolenia lawin.

Obóz trzeci C3 leży na grani, na przełęczy miedzy Khan Tengri a Pikiem Czapajewa na wysokości 5800 m. Droga z C2 do C3 to w miarę bezpieczne podejście śnieżnym stokiem, choć należy uważać na szczeliny.

Istnieje również obóz czwarty C4 na wysokości 6400 m, obok pamiątkowych tabliczek, jednak jest on bardzo mały i narażony na silny wiatr. Jest tam miejsce na 3-4 namioty. By się tam dostać należy już pokonywać strome skalne odcinki grani wyposażone w liny poręczowe. Podobnie wygląda pozostała droga na szczyt – krucha, stroma skała. C4 jest rzadko wykorzystywany – zazwyczaj jest już zajęty lub wspinacze decydują się na atak szczytowy z obozu C3. Jeśli jednak mamy dużo czasu i środki by pozostawić dobry namiot w C4 w oczekiwaniu na wejście na szczyt zwiększa to szanse powodzenia umożliwiając lepszą aklimatyzacje i skracając drogę na szczyt i potrzebny wysiłek w tym celu. 

      

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *