Khan Tengri

Khan Tengri piękny szczyt o kształcie piramidy położony na styku granic Chin, Kazachstanu i Kirgistanu. Jego nazwa oznacza Władca Niebios. Jest zaliczany do 5 siedmiotysięczników byłego Związku Radzieckiego wymaganych do zdobycia wyróżnienia Śnieżnej Pantery.

Dopóki nie zmierzono wysokości Piku Pobedy (Jengish Chokusu)by on uważany za najwyższy szczyt pasma Tien Shan. Jego wysokość jest kontrowersyjna – niektóre źródła nie biorą pod uwagę lodowej pokrywy obniżając jego wysokość z 7010 do 6995 m. Jeśli weźmiemy pod uwagę wyższą wartość jest to najbardziej wysunięty na północ siedmiotysięcznik na świecie. Z tego powodu jest to dość zimna góra z rzadszym, niż można by się spodziewać powietrzem, w porównaniu do innych siedmiotysięczników.

Zazwyczaj jest on zdobywany od strony północnej (droga Sołomatowa 5B) w Kazachstanie stromą granią prowadzącą na Pik Czapajewa i do obozu 3 gdzie łączy się z drogą południową z Kirgistanu. Końcowy etap jest wspólny i prowadzi zachodnią granią na szczyt.  Północna droga jest bezpieczniejsza ze względu na o wiele mniejsze zagrożenie lawinowe.

Ja wybrałem jednak drogę południową (Progrebietskiego 5A) by mieć dostęp również do Piku Pobedy korzystając z obozu BC na lodowcu Południowy Inylchek.


 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *