Park Narodowy Retezat

Park narodowy położony w południowo-zachodniej Rumunii w Karpatach Południowych. Jest to pierwszy park narodowy w tym kraju utworzony oficjalnie w 1935 roku. Obejmuje on obszar około 380 km kwadratowych i zawiera wiele górskich jezior i ponad 60 granitowych szczytów o wysokości powyżej 2300 m. Doliny porośniete są mieszanymi lasami. Jest to popularne miejsce dla lokalnych turystów z wieloma dobrze oznaczonymi szlakami.

Udaliśmy się tam nad jedno z większych jezior Bucura. Zaczeliśmy w wiosce Carnic skąd niebieskim szlakiem dotarliśmy do schroniska Pietrele (Cabana Pietrele) Następnie wybraliśmy bardziej widokową żółtą trasę granią szczytów Lolaia. Niestety popołudniowe burze przegoniły nas i nie dotarliśmy nad jezioro tego dnia. By zachować bezpieczeństwo zeszliśmy do sąsiedniej doliny i zmarznieci i przemoczeni po kilku godzinach doszliśmy do wioski Rausor gdzie znaleźliśmy kwaterę na noc. Mogliśmy się ogrzać, wysuszyć rzeczy i spędzić noc w komfortowych warunkach.

Kolejny dzień przyniósł ochłodzenie i ustabilizowanie pogody. Zmienioną trasą poprzez szczyty Retezat 2482 m i Bucura 2433 dotarliśmy nad jezioro. W tamtejszym szałasie spędizliśmy noc. Ostatniego dnia weszliśmy na najwyższy szczyt w rejonie Peleaga 2508 i powróciliśmy do miejsca startu.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *