Nowe Zabawki

Letnia expedycja zbliża się wielkimi krokami i nadszedł czas by dokupić troche sprzętu. Moje 2 najnowsze elementy to lina Beal Back Up i namiot Baltoro Red Line

Lina ma bardzo  specyficzne zastosowanie – do awaryjnych zjazdów gdy główna lina została zniszczona. Nie jest atestowana do wspinaczki, czy poruszania się po lodowcu gdyż jest to lina statyczna. Co czyni ja wyjątkową to waga – zaledwie 21g/m przy średnicy 5,5 mm. Aż trudno uwierzyć że tak delikatnie wyglądający sznurek może wytrzymać aż 12 Kn.

Linę przetestowałem zjazdami na Ósemce i Reverso 4. Ósemka działa dobrze zarówna na pojedynczej i podwójnej linie. Nie polecam Reverso – tarcie jest zbyt małe ze względu na małą średnicę liny i trudniej jest kontrolować szybkość zjazdu – zalecałbym dodatkowy karabinek jako hamulec dla zwiększenia tarcia. Należy jednak wziąć pod uwage iż Reverso nie zostało zaprojektowane do współpracy z tak cienkimi linami.  

 

Namiot Marabut Baltoro Red Line jest 2 osobowym namiotem przeznaczonym do użytku na miękkich powierzchniach jak śnieg czy trawa. W przypadku „normalnego” użytkowania należy dodatkowo zabezpieczyć podłogę innym materiałem. Sypialnia mierzy 215 cm x 150 cm. Namiot posiada 2 wejscia i przedsionki, jednak jeden z nich jest bardzo minimalistyczny nie zostawiając miejsca na składowanie sprzętu.

Czynnikiem wyróżniającym jest waga od 2,6 do 3,1 kg w zależności czy zabierzemy szpilki i zestaw naprawczy czy też sam namiot ze stelażem.  Trudno o dalsze opinie  – zobaczymy po kilku nocach w terenie.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *