Rjukan – wyjazd na wspinanie w lodzie

Rjukan to jeden z najlepszych i najbardziej znanych rejonów do wspinaczki lodowej w Europie. Głębokie, zacienione doliny z wieloma ciekami wodnymi umożliwiają wspinanie w lodzie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. W miarę stabilne warunki są ważnym czynnikiem popularności tego miejsca. Różnorodność dróg wspinaczkowy pod względem długości i stopnia trudności sprawia iż zarówno początkujący jak i bardzo doświadczeni wspinacze znajdą coś dla siebie. Większość rejonów jest położona kilkanaście lub kilkadziesiąt minu spacerem od parkingu i nie wymaga wielogodzinnych podejść jak w większych pasmach górskich.

Informacje o 3 rejonach jakie odwiedziłem:

Krokan – położony około 8 km na zachód od Rjukan jadąc drogą 37, zaraz za wyjazdem z tunelu. Oferuje kilkadziesiąt 1-wyciągowych dróg o zróżnicowanym stopniu trudności. Dobre miejsce na rozpoczęcie wspinania po letniej przerwie by przypomnieć sobie technikę oraz w dni „restowe”

Most Vemork – kolejne bardzo popularne miejsce, 5 km na zachód od Rjukan, łatwe do zauważenia ze względu na budynki elektrowni i muzeum oraz most do nich prowadzący. Jest tam kilka 1 lub 2 wyciągowych tras o sredniej lub dużej trudności. Na niektóre można powiesić linę z góry podążając ścieżkami od asfaltowej drogi do drzew na krawedzi lodospadów.

 

Górny wąwóz (Upper Gorge) – można tam dotrzeć podobnei jak na most Vemork kierując się na wschód i pod górę wzdłuż potoku na dnie kanionu. Tam znajduje się wiele trudnych 2i 3 wyciągowych lodospadów w tym jeden z najtrudniejszych w Europie  3 wyciągowy WI7 Lipton – zawdzięczający swoją nazwę brązowo-kremowego lodu.

 

To tylko kilka z wielu rejonów w okolicy. Mam nadzieję odwiedzę to miejsce ponownie by szlifować swoje umiejętności i aktywnie spędzać czas w tym lodowym królestwie.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *