Rjukan – niewielkie miasteczko w Norwegii

Rjukan to niewielkie miasteczko położone około 180 km na zachód od Oslo. Osada powstała na początku XX wieku w celu zapewnienia obsługi innowacyjnej w tamtych czasach elektrowni wodnej opierającej się na wykorzystaniu ponad 100 metrowego wodospadu oraz fabryki nawozów sztucznych. Produktem ubocznym pracy elektrowni okazała się ciężka woda. W trakcie 2 wojny światowej podczas niemieckiej okupacji ten cenny surowiec był wykorzystywany do eksperymentów w nazistowskim programie atomowym. Elektrownia Vemork była celem wielokrotnych ataków aliantów w latach 1943 i 44.

Obecnie Rjukan liczy około 3300 mieszkańców i jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz wojennej historii i muzeum miasteczko ma swoją ciemną strone – dosłownie laugh  Ze względu na położenie w głębokiej dolinie od września do marca praktycznie nie jest ono nasłonecznione. W 2013 roku, 100 lat od pomysłu założyciela miasta Sama Eyde, zainstalowano sterowane komputerowo lustra kierujące promienie słoneczne na centralny plac miasta.

Rjukan jest interesującym miejscem dla uprawiania sportów zimowych z powodu bliskości największego ośrodka narciarskiego Gaustablikk Skisenter położonego na zboczach góry 1883 m Gaustatoppen.

Strome zbocza, mało słońca i wiele cieków wodnych powoduje iż w tym rejonie tworzy się wiele lodospadów. Ich łatwa dostępność, zróżnicowanie pod względem trudności czyni z Rjukan jeden z najlepszych ośrodków wspinania lodowego w Europie.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *