Polska narodowa zimowa wyprawa na K2

29 grudnia odleciała z Polski narodowa wyprawa, będąca częścią programu  Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera, mająca na celu zdobycie zimą K2. Jest to ostatni z czternastu 8-tysięczników niezdobytych zimą. Góra wznosi się na 8611 m i jest drugim co do wysokości, po Evereście, szczytem na ziemi. Leży na granicy Chin i Pakistanu w paśmie Karakoram w rejonie lodowca Baltoro. Jest to jednak szczyt o wiele bardziej wymagający. Ukształtowanie stromych stoków powoduje iż nie ma jednoznacznie łatwiejszej drogi. K2 tworzy fotogeniczną, stożkową piramidę. Zima w Karakoram jest surowsza niż w Nepalu z temperaturami spadającymi poniżej -50 C Dodatkowym utrudnieniem jest bardzo silny wiatr w okolicach szczytu – prąd strumieniowy/ jet stream. Jest to bardzo silny wiatr okalający kule ziemską. Himalaiści będą musieli czekać na dogodne warunki pogodowe przez kilka dni z rzędu, co nie zawsze może mieć miejma miejsce każdego roku.    

Samo dostanie się w okolice K2 zimą stanowi wyzwanie wymagające dużych nakładów finansowych dla dostarczenia wystarczających na 2-3 miesiące działalności zapasów. Dowodem może być fakt iż do tej pory podjęto tylko 4 próby zimowego wejścia na K2 z czego 3 należały do Polaków.

Dla porównania przedostatni 8-tysięcznik, Nanga Parbat, został zdobyty po około 30 zimowych ekspedycjach.

Czy w tym roku wyprawa zakończy się powodzeniem? Szanse są niewielkie, ale jak mówi kierownik Krzysztof Wielicki „Kto nie próbuje sięgać po niezdobyte – nie pisze historii.”

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *