Kazbek – trudniejszy niż się wydaje

Kazbek ma wysokość 5047 m i leży na granicy Rosyjsko-Gruzińskiej w paśmie Wielkiego Kaukazu. Podobnie jak Elbrus jest to wulkan w tektonicznie aktywnym rejonie.
Według niektórych legend to właśnie tam bogowie przykuli Prometeusza, by ukarać go za wykradnięcie sekretu ognia.
Rejon wokół Kazbeka jest rezerwatem przyrody. Jest to najbardziej znana góra w Gruzji. Kościół Świętej Trójcy Gergeti malowniczo położony na wzgórzu przed Kazbekiem jest uwieczniony na wielu obrazach, pocztówkach i fotografiach. Ta góra przyciąga z każdym rokiem coraz więcej turystów. Niektórzy wybierają się tylko na trekking do lodowca lub okoliczne doliny, inni starają się osiągnąć wierzchołek. Kazbek pozwala przekroczyć magiczną barierę 5 000 m n.p.m. co nie jest możliwe w Alpach. Dzięki temu powstało wiele lokalnych firm oferujących wypożyczenie sprzętu górskiego, czy też wynajęcie tragarzy i przewodników.
Niestety ta sytuacja ma też negatywne aspekty. Tanie loty, brak wymogów wizowych czy pozwoleń co do wstępu na górę przyciąga wielu niedoświadczonych osób, szczególnie z Europy Wschodniej, którzy sami narażają się na niebezpieczeństwo. Wiele osób wybiera się tam bez sprzętu, doświadczenia, umiejętności i odpowiedniego przygotowania, by bezpiecznie się poruszać.
Kazbek jest często niedoceniany, uznawany za szczyt turystyczny – w mojej ocenie niesłusznie. Pomimo niższej wysokości jest górą trudniejszą od Elbrusa. Na normalnej drodze nie występuje niebezpieczeństwo spadających kamieni, ale lodowiec kryje wiele szczelin. W rejonie nie istnieją służby ratownicze. Wspinacze w większości mogą liczyć tylko na siebie i współtowarzyszy. Coroczne śmiertelne, a także mniej groźne wypadki, szczególnie wśród niedoświadczonych polskich turystów, doprowadziły do zainstalowania tablic informacyjnych z ostrzeżeniem o niebezpieczeństwie w kilku językach.

Tego lata miałem niestety okazje zobaczyć podobne sytuacje. 2-osobowy zespół poruszał się po lodowcu bez żadnego sprzętu i jedna osoba wpadła do szczeliny po zarwaniu się mostu śnieżnego. Szczęśliwie nie doznała poważniejszych obrażeń poza wychłodzeniem. Po wyciągnięciu poszkodowanej grupa została odprowadzona na bezpieczny teren.

Jeśli decydujesz się wejść na Kazbek, powinieneś mieć doświadczenie jeśli chodzi o wysokość, poruszanie się po lodowcu i związane z tym metody ratownicze.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *