Jak dojechać do Kazbegi

Kazbek to popularny cel wypraw wielu początkujących alpinistów poszukujących wyzwania, bardziej dzikiej, surowej i egzotycznej góry po nabraniu doświadczenia w Alpach.

Najłatwiej dostać się tam z stolicy kraju – Tbilisi. Po wylądowaniu na lotnisku mamy kilka opcji. Zaraz po odebraniu bagażu i przejściu kontroli w hali lotniska zostaniemy zasypani ofertami noclegu czy też transportu. Możemy wynając samochód bezpośrednio do naszego celu – wioski Stepantsminda nazywana również Kazbegi. Koszt w zależności od wielkości pojazdu 160-200 GEL. Tańszą i wolniejszą opcją jest minibus – marszrutka. By to zrobić potrzebujemy udać się taksówką z lotniska na bazar i jednocześnie dworzec autobusowy Didube. Docelowa stacja marszrutki jest napisana na tablicy z przodu pojazdu jak również głośno reklamowana przez kierowcę czekającego aż pojazd zapełni się pasażerami zanim ruszy on w drogę. Koszt za jedną osobę 10 GEL. Za bagaż może być naliczona dodatkowa opłata jeśli minibus nie ma dość miejsca w bagażniku.

Na bazarze z łatwością zakupimy świeże owoce, warzywa, przyprawy, bakalie, słodycze  czy też kartusze z gazem do górskich kuchenek. Są tam również fast-food bary. Większość towarów jest także dostępna w Kazbegi, choć trochę drożej i nie ma tak dużego wyboru. Na dworcu Didube również można wynająć cały samochód za większą opłatą.

Sama jazda zajmuje około 3h. Z początku prowadzi gorącymi w lecie płaskowyżami nieopodal dawnej stolicy Mtskheta oraz kościoła i twierdzy Ananuri. Następnie powoli pnie się do góry górskimi serpentynami. Kilkadziesiąt kilometrów od celu mijamy rozwijający się kurort narciarski Gudauri. Po wspięciu się na Przełęcz Jvari (2397 m) pozostaje kilka minut łagodnego zjazdu do Kazbegi.


 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *