Który 7-tysięcznik jest najłatwiejszy?

Na wstępie należy nadmienić że żadna 7-tysięczna góra nie jest łatwa. Przed podjęciem takiego wyzwania należy posiadać przygotowanie kondycyjne i wcześniejsze doświadczenie z wysokimi górami. Zarówno Muztagh-Ata i Pik Lenina są popularnymi szczytami i mają reputacje łatwych szczytów. Ponieważ byłem na obu chciałbym podzielić się swoją opinią.

Normalna droga na Muztagh-Ata nie jest wymagająca jeśli chodzi o umiejetności techniczne – niewiele stromych odcinków czy szczelin po drodze. Obóz bazowy jest łatwo osiągalny samochodem terenowym zbaczając z Karakoram Highway. Głównym wyzwaniem jest wysokość, pogoda i długość drogi. Obozu są od siebie bardzo oddalone, co wymaga wielogodzinnej wspinaczki z ciężkimi plecakami. Wierzchołek znajduje się na wysokości ponad 7500 m, gdzie jest już bardzo mało tlenu. Niektórzy korzystają już z butli z tlenem – w końcu jest to 43 szczyt na Ziemii. Ten wulkan jest wystawiony na nagłe zmiany pogody stojąc samotnie na skraju pustyni Takla Makan oddzielony od innych wysokich szczytów rzeką Jarkend-daria.​ Skutkuje to niskim współczynnikiem udanych wejść.

Pik Lenina jest tańszą opcją, nie wymaga tak wielu formalności i rządowych pozwoleń. Kirgistan jest o wiele bardziej przyjaźnie nastawionym do turystów krajem. Obozy nie są tak daleko od siebie w porównaniu do Muztagh Ata, może z wyjątkiem odcinka z C1 do C2. Jest to jednak trudniejszy technicznie szczyt. Lodowiec jest niebezpieczny, pełen dużych szczelin, jak również ukrytych mniejszych. Grań szczytowa jest bardziej stroma, często nie jest pokryta śniegiem, który jest z niej wywiewany, droga prowadzi po lodzie i kamieniach. Należy wiedzieć jak poruszać się w rakach w takim terenie.

Ogólnie oba te szczyty prezentują podobny poziom trudności, choć z różnych powodów. Dla mnie, mając już doświadczenie w technicznej wspinaczce w Tatrach, Pik Lenina był łatwiejszy. Dla osób, które mają w swojej karierze tylko łatwe drogi na Mont Blanc czy Elbrusie radziłbym wybór Muztagh Ata.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *