Czy warto biegać zimą?

Dla wielu osób zima to okres odpoczynku po ostatnich jesiennych zawodach, czas budowania siły. Jednak dla mnie to środek przygotowań do kolejnej letniej ekspedycji.

Mimo to bieganie w białym puchu ma wiele zalet dla każdego. Przebywanie na mrozie przyzwyczaja nasz organizm do niższych temperatur panujących zimą i poprawia odporność. Wcześniejsze rozpoczęcie treningów pozwala na lepsze przygotowanie formy do wiosennych biegów.

Powinniśmy zachować pewne środki ostrożności jak na przykład dostosowanie ubioru do panujących warunków. Szczególnie należy zadbać o zabezpieczenie najbardziej narażonych na przemarznięcie części ciała jak uszy czy dłonie. W zimowych warunkach, ze względu na niższą przyczepność, nasz czas naturalnie będzie gorszy i nie jest to powód do zmartwień. W zamian miękki śnieg lepiej amortyzuje nasze kroki.

Jeśli biegamy na łonie natury należy zwracać uwagę na nasze trasy – nierówności mogą być ukryte pod śniegiem i łatwo nabawić się kontuzji – zwłaszcza w przypadku odwilży, gdy pojawia się dużo lodu.

Czy warto więc biegać zimą? Dla mnie odpowiedź jest twierdząca smiley

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *