Muztagh Ata cz. 1

muztaghgMuztagh Ata jest wygasłym wulkanem. Jest to drugi co do wysokości szczyt pasma Kun mierzący 7548 m. Ze względu na brak wspinaczkowych trudności technicznych jest on często wybierany przez narciarzy. Jednakże stoi on niemal samotnie na pustyni co powoduje nagle zmiany pogody i duże opady śniegu.
Obóz bazowy jest położony na wysokości około 4400 m. Nad obozem góruje maszt telefonii komórkowej zapewniający łączność ze światem oraz maszt z flagą Chińskiej Republiki Ludowej – jasne przypomnienie do kogo należą te tereny.
Ponieważ wybraliśmy najtańsza możliwą opcje, nie korzystaliśmy z usług tragarzy czy też agencji zapewniających wyżywienie i namioty w bazie, czy też wyżej. Po przybyciu na miejsce rozstawiliśmy nasze namioty. Podzieliliśmy się na dwuosobowe zespoły w każdym namiocie. Mój partner wspinaczkowy na tej wyprawie Wacław z racji dużej różnicy wieku czasem był błędnie brany za mojego ojca laugh

Następnego dnia wychodzimy, by założyć obóz pierwszy C1. Ze względu na duże różnice wysokości rozstawiamy namioty trochę niżej na 5200 m. Po przespanej tam nocy wracamy do BC na jeden dzień odpoczynku. Ponownie udajemy się na aklimatyzacyjne wyjście – tym razem już do właściwego obozu pierwszego C1 na 5400. 4 lipca udajemy się do wyższego obozu, ale zła pogoda i zapadający zmrok zmuszają nas do rozbicia namiotów na wysokości 6100m. Nad ranem śnieżyce zniechęcają do dalszej aktywności. Szczęśliwie popołudniu pogoda poprawia się i docieramy do właściwego obozu drugiego 100 m wyżej, gdzie pozostawiamy depozyt sprzętu. Wracamy do namiotów na drugą noc powyżej 6k. Kolejne nocne opady śniegu utrudniają powrót do bazy, świeży śnieg maskuje trasę – gdzieniegdzie widoczne są trasery – chorągiewki znaczące drogę. Zmęczeni docieramy wieczorem do BC gdzie spędzamy 3 dni odpoczywając w oczekiwaniu na pogodę i atak szczytowy.

 

A tak wyglądało przygotowywanie naszej bazyhttps://www.youtube.com/watch?v=9jvh1TGd6pA

 

streamDSCN2226fsgDSCN2275gsDSCN2264fsg20160630_155737sg20160709_133324gsDSCN2260fgsDSCN2245fgs

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *