DROGA DO MUZTAGH ATA CZ. 5 – Karakoram Highway

karakoram1Jest to jedna z najsłynniejszych dróg na świecie łącząca północny Pakistan z prowincją Xinjiang w Chinach. Mimo nazwy ma niewiele wspólnego z autostradą – miejscami jest wąska, kręta i wyboista. Niestety duży odcinek jest w tej chwili przebudowywany, jako część większego projektu chińsko-pakistańskiego korytarza ekonomicznego, co znacznie spowolniło naszą podróż. Jak to w Chinach bywa przedsięwzięcie realizowane jest na wielką skale na odcinku ponad 100 km. Budowane są wysokie wiadukty ponad rwącymi rzekami w dolinie. Tymczasowo ruch odbywa się remontowymi, polnymi objazdami.

Strategiczne znaczenie tej drogi jest podkreślone kilkoma punktami kontrolnymi, niektóre z nich wyglądają bardziej jak stale instalacje wojskowe lub więzienne z wieżami strażniczymi, garnizonami I kamerami. Na jednym z nich nasze paszporty były skanowane a specjalne kamery i oprogramowanie do rozpoznawania twarzy sprawdzało ich zgodność z naszymi osobami.

Po przebyciu remontowanego odcinka dotarliśmy do jeziora Karakul, skąd po pół godzinie dojechaliśmy do krańca naszej zmechanizowanej podróży – wioski Subashi

Kilkunastominutowy film z przejazdu tą trasą: https://www.youtube.com/watch?v=T0uuOkQXLoA

DSCN2151g DSCN2366g karak2g karak3g karak4gDSCN2181gf DSCN2171gkarakg
 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *