Droga do Muztagh Ata cz. 2 – Wejście do Kraju Smoka


torug-mapPrzełęcz Torugart znajduje się na wysokości 3752 m i jest to jedno z bardziej strzeżonych przejść granicznych. Jest ono zamknięte w weekendy, a w tygodniu czynne 10-18. Granicy nie można przekroczyć indywidualnie. Firma transportowa (kierowca lub jego pomocnik) musi przedstawić listę pasażerów wraz z numerami paszportów, a jeśli na granicy odbiera nas inny autobus (jak w naszym przypadku) on również powinien mieć zgodna listę. Alternatywnie można zakupić bilety na linię autobusową Biszkek- Kaszgar kursującą w poniedziałki i czwartki.

Dla podróżników szukających łatwiejszej drogi do Chin z Kirgistanu na południu znajduje się przełęcz Irkeshtam. Z Osh należy udać się do Sary-Tasz i dalej do granicy. Między Osh a Kaszgarem kursuje również linia autobusowa. Jeśli ktoś podróżuje wynajętym samochodem z kierowcą na granicy często trzeba ponownie wynająć taxi już po drugiej stronie. Warto zaopatrzyć się w waluty obu krajów jeszcze w mieści ponieważ kursy wymiany na samej granicy są bardzo niekorzystne.

Dla nas przekroczenie strzeżonej bramy granicznej to tylko początek. Po przejechaniu kilku kilometrów trafiamy na pierwszy punkt kontrolny gdzie ponownie okazujemy paszporty i listę pasażerów oraz drobiazgowo sprawdza się bagaże. Zostajemy poproszeni o otwarcie każdej torby, sprawdzana jest zawartość książek czy urządzeń elektronicznych. Zabroniony jest posiadanie radiotelefonów, a w przypadku ich odnalezienia są one konfiskowane.

Górskie, kręte drogi powoli sprowadzają nas niżej. Nasz autobus często musi zwalniać by przepuszczać liczne stada owiec. Po około 1.5 h trafiamy na prawdziwy punkt kontroli celnej. Tam bagaż jest prześwietlany oraz ponownie otwarty i szczegółowo sprawdzany. W celach epidemiologicznych mierzona jest też gorączka. Musimy wypełnić deklaracje przyjazdu. Po dopełnieniu tych formalności nasze paszporty są stemplowane i ruszamy w dalej. Po drodze do Kaszgaru przechodzimy jeszcze przez kolejny punkt kontrolny, gdzie sprawdzane są tylko dokumenty. Wieczorem zmęczeni docieramy do stolicy prowincji i zatrzymujemy się w hotelu Seman.

torug DSCN2110f DSCN2109f DSCN2114 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *