DROGA DO MUZTAGH ATA CZ. 3 – Kaszgar

DSCN2130fKaszgar to 350 tysięczne miasto i stolica regionu Xinjiang. Największą grupę mieszkańców w regionie stanowi rdzenna ludność – Ujgurowie – w większości wyznania muzłumańskiego. Okoliczne tereny są zamieszkałe przez kilkanaście różnych grup etnicznych wliczając Kirgizów, Tadżyków, Uzbeków, Mongołów, Tybetańczyków czy też największą grupę mniejszości – Chińczyków Han.

W ciągu ostatniej dekady dochodziło tam do zamieszek i zamachów terrorystycznych. Jest to jednym z powodów dość silnych kontroli ze strony centralnej władzy. W relacjach miedzy różnymi grupami daje się odczuć pewne animozje. Wejścia do hoteli, dworców czy kompleksów handlowych są strzeżone wykrywaczami metalu a bagaże często prześwietlane. Nasz hotel Seman nie był wyjątkiem.

Jest to wielokulturowe miasto i można tanio skosztować różnych kuchni – choć należy być przygotowanym na brak znajomości angielskiego w większości restauracji oraz brak sztućców – polecam podstawowa obsługę pałeczek 😉

Jednym z popularniejszych środków transportu są skutery elektryczne, które poruszają się bądź szerokimi wielopasmowymi ulicami wraz z samochodami lub też często gdzie jest to możliwe wydzielonym pasem chodnika.

Miasto powoli się rozwija – 1 i 2 piętrowe domy z glinianej cegły niespełniające wymagań prawnych są wyburzane by zrobić miejsce na centra handlowe i bloki mieszkalne W centrum pozostaje jednak większość zabytkowej, muzułmańskiej starówki z wąskimi uliczkami wypełnionymi straganami tętniącymi życiem także po zmroku.

Niestety nie mieliśmy dużo czasu na zwiedzanie ze względu na późną porę i poranny wyjazd w góry. Poniżej krótkim film z przejazdu przez miasto.

https://www.youtube.com/watch?v=kGhAfm_0Jho 

DSCN2123f DSCN2124f DSCN2126 DSCN2129f
 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *