Budapeszt

DSCN1797W zeszły weekend postanowiłem odwiedzić Budapeszt. Jest to bardzo duże miasto i 1 dzień nie wystarczy by zobaczyć wszystkie jego atrakcje. Będąc alpinistą wybrałem oczywisty cel – 2 najwyższe punkty miasta.

Wycieczkę rozpocząłem na XIX w dworcu kolejowym Keleti skąd metrem dotarłem do gmachu parlamentu. Jest to wizytówka miasta. Sam budynek jest położony nad brzegiem Dunaju na środku placu Ljos Kossuth oraz bogato zdobiony. Z okazji wizyty polskiego prezydenta był on, jak i miasto, przyozdobiony polskimi flagami.

Spacer wzdłuż rzeki poprowadził mnie do mostu łańcuchowego, którym dotarłem na drugi brzeg Dunaju i wąskimi uliczkami starego miasta Budy dotarłem na wzgórze gdzie w pałacu mieści się narodowa galeria. Ostatnim celem było pobliskie wapienne wzgórze imienia świętego Gellerta – najwyższy punkt miasta. Jest ono poprzecinane licznymi ścieżkami tworzy rozległy park a na szczycie znajduje się XIX-wieczna forteca. Ze wzgórza roztacza się panorama na całe miasto.

Późnym popołudniem udałem się jeszcze na Plac Bohaterów i zamek Vajdahunyad w pobliskim parku. Jest to fascynującą budowla będąca kopią różnych sławnych budynków połączonych w jedną całość wybudowana dla upamiętnienia tysiąclecia  cesarstwa austrowęgierskiego.

Byłem mile zaskoczony jakością komunikacji miejskiej. Miasto jest warte polecenia, choć radzę wybrać się na kilka dni.

DSCN1730 DSCN1733 DSCN1747 DSCN1753 DSCN1781 DSCN1809 DSCN1815 DSCN1823 DSCN1841 DSCN1864 DSCN1869 DSCN1872 DSCN1877 DSCN1879
 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *