Osh – moje wrażenia z wizyty w drugim co do wielkości mieście Kirgistanu

DSCN0171Moim głównym celem były góry, więc spędziłem w Osh tylko 3 dni.

Osh liczy około 250 tysięcy mieszkańców. Na obrzeżach znajduje się międzynarodowe lotnisko.

Kilka zaskakujących obserwacji.

  • 1 Terminal lotniska, mimo że znajduje się w nowym budynku, nie posiada systemu wydawania bagażu – taśmociągu jak na innych lotniskach. Wielkie było moje zdziwienie, gdy do pobliskiej rampy podjechała po prostu 30-letnia ciężarówka kamaz wyładowana torbami i walizkami. Następnie cały bagaż został wyładowany prze rampę i pasażerowie samemu wybierali swoją własność.
  • 2 W mieście spotkać można bardzo kontrastowe widoki – kolorowe reklamy telefonów komórkowych i banków na tle powstających nowych wielopiętrowych budynków mieszają się z widokiem opuszczonych ruin w bocznych uliczkach.
  • 3 Ruch drogowy – ulice nie mają wymalowanych linii oddzielających pasy ruchu. Kierowcy również nieczęsto używają kierunkowskazów a o respektowaniu pieszych można zapomnieć J Należy zwracać uwagę przechodząc nawet na zielonym świetle na pasach.
  • Proces przechodzenia przez jezdnie podpatrzony u tubylców: nie idziemy na pasy, bo to strata czasu i nadkładanie drogi J rozglądając się uważnie wchodzimy na środek jezdni i czekamy na okazje by przebiec na drugą stronę, gdy ruch samochodowy straci na intensywności. Nadjeżdżający kierowcy trąbiąc ostrzegają nas, że nie zamierzają się zatrzymać by nas przepuścić.
  • 4 Pojazdy poruszające się po drogach Kirgistanu to głównie azjatyckie hyundai, daewoo, tata czy tez kilkunasto czy kilkudziesięcioletnie relikty radzieckiej przeszłości uazy i kamazy. Nowe i drogie pojazdy stanowią rzadkość.
  • 5 Ludzie są bardzo życzliwi, i ciekawi. Wchodząc do sklepu by coś kupić widząc obcokrajowca po rosyjsku pytają skąd przyjechałem i co zamierzam robić w Kirgistanie
  • 6 Wyjeżdżając poza miasto można zaobserwować stada krów, koni i owiec pasących się na bezkresnych łąkach rozciągających się wśród górskiego krajobrazu. Często te stada przeprowadzane są na nowe pastwisko właśnie drogą bądź też pojedyncze sztuki chodzą samopas, co jest przyczyną przymusowych postojów naszego busa.
  • 7 Znajduje się tam jeden z największych do tej pory istniejących pomników Lenina. 

DSCN0167 DSCN0166 DSCN0165 DSCN0180 DSCN0177 DSCN0176

No Comments

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *