Mont Blanc –garść porad

DSCI3812Każda osoba wybierająca się w Alpy powinna posiadać ubezpieczenie na wypadek akcji ratowniczej. Polecam Alpenverein – jest międzynarodowe, powszechnie akceptowane oraz zapewnia zniżki w alpejskich schroniskach. Decydując się na nocleg w Goûter hut koszt ubezpieczenia zwróci się po 2-3 noclegach.

Mont Blanc wymaga dobrej kondycji fizycznej, doświadczenia w poruszaniu się na lodowcu (chodzenie z rakami i ratownictwo w przypadku szczelin lodowych). Przy dobrej pogodzie nie jest to trudne. Jednak kiedy chmury obniżą pułap łatwo stracić orientacje – należy mieć mapę i kompas lub gps.

DSC05333Nie polecam zdobywania szczytu zbyt szybko. Aklimatyzacja jest bardzo ważna i bardzo indywidualna – każdy organizm reaguje inaczej na zmiany wysokości. Upewnijcie się że każdy czuje się dobrze zanim zdecydujecie się na atak szczytowy. 2-3 dni na wysokości powyżej 3k m powinny wystarczyć – idealnie inny szczyt 4k. Można zostać dłużej w okolicy schroniska już na szlaku ponad 3k lub tez skorzystać z kolejki linowej Aiguille du Midi która wywiezie nas z samego Chamonix aż na 3777m by podziwiać wspaniała panoramę Mont Blanc. Jest to jednak drogie rozwiązanie – około 60 Euro za bilet w obie strony.

 
 

Warunki pogodowe na szczycie latem to temperatura – 5 -10C a odczuwalna kilka stopni mniej przez wiatr, który często jest zbyt silny by umożliwić wejście.

 

Opis wejścia najpopularniejszą drogą od strony francuskiej przez grań Goûter. Jeden z oszczędniejszych wariantów. 

 
IMG_2153

Najłatwiej pozostawić samochód na parkingu w Les Houches gdzie można również skorzystać z pola namiotowego by odpocząć po podróży. Nocleg w samym Chamonix jest bardzo drogi.  Następnie kolejką linową do Bellevue 1800m (16,5 euro za bilet w obie strony) skąd idziemy wzdłuż torów Tramway du Mont-Blanc Należy uważać na często kursujące pociągi. Można też skorzystać z pociągu by dojechać do ostatniej stacji Nid D’Aigle 2370m (około 17,5 euro w 1 stronę).

Idąc w górę po kamiennej ścieżce mijamy szary awaryjny schron Baraque forestière des Rognes 2768m gdzie można się schronić w przypadku nagłego załamania pogody. Wyżej osiągamy rejon schroniska Tête Rousse 3200m – ostatnie legalne miejsce gdzie można rozbić namiot. Wyżej można przenocować w schronisku Goûter 3835m (wymagana rezerwacja online kilka tygodni wcześniej) lub awaryjnym schronie Vallot 4360m. 

 
DSCI3614

Z Tête Rousse stromym szlakiem przekraczającym niebezpieczny z powodu spadających kamieni Grand Couloir docieramy do schroniska Goûter. Stamtąd pozostaje długi spacer w śnieżnym terenie. Scieżka wiedzie chwilami bezpośrednio granią i zwęża się do 1m oferując piękne widoki – choć nie dla osób cierpiących na lęk wysokości.

 

 

 

Lista najpotrzebniejszych rzeczy: 

 1. Ciepłe ubrania (rękawiczki 2 pary, bielizna oddychająca, polar, kurtka przeciwdeszczowa, czapka, kilka par skarpet, ewentualnie sweter lub kurtka puchowa/primaloft) Łapawice puchowe nie są potrzebne- nie panują tam aż tak ekstremalne warunki
 2. Ze względu na silne słońce krem do opalania z wysokim filtrem i okulary lub gogle przeciwsłoneczne 3 lub 4 kategorii
 3. Raki i czekan, kijki trekkingowe mogą być pomocne
 4. Kask i uprząż wspinaczkowa, 3-4 zakręcane karabinki, 2-3pętle z taśmy 60-120 cm, cienka linka do zawiązania węzłów samozaciskowych :prusików:
 5. Ciepłe buty
 6. Termos, i butelka na wode – zwykłe butelki zamarzną po kilku godzinach, dlatego należy opróżnić je w pierwszej kolejności
 7. Kubek i menażka, sztućce
 8. Gruba karimata lub mata samopompująca i ciepły śpiwór
 9. Folia nrc
 10. Czołówka z zapasowymi bateriami

Sprzęt zespołowy: DSCI3668

 1. Palnik gazowy, kartusz z gazem (450g wystarczy na 2 osoby)
 2. Namiot
 3. Lina dynamiczna ( długość zależnie od ilości osób, może to być lina połówkowa – cieńsza by zaoszczędzić na wadze)
 4. Apteczka

   

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *